Den díkůvzdání ve Spojených státech se kvapem blíží, a proto si tento týden žáci 6.A, 6.B a 6.E při angličtině připomněli, za co jsou v životě vděční.
Mgr. Ivana Borzyková
Den díkůvzdání ve Spojených státech se kvapem blíží, a proto si tento týden žáci 6.A, 6.B a 6.E při angličtině připomněli, za co jsou v životě vděční.
Mgr. Ivana Borzyková
V hodině dějepisu v 6.E se děti ponořily do starověku, který je zavedl do dob vzniku písma. Žáci si s nadšením zkoušeli luštit šifry v klínovém písmu a hieroglyfech, díky čemuž pochopili, jak významná byla první písma pro lidskou komunikaci. Výuka byla plná zábavy i objevování a děti si odnesly nejen nové znalosti, ale i zážitek, na který jen tak nezapomenou.
Turnaje se zúčastnilo třináct týmů z příbramských základních škol, osm chlapeckých a pět dívčích, které mezi sebou bojovaly. Potěšilo sílící zastoupení děvčat, která vytvořila pět družstev, což svědčí o rostoucí popularitě fotbalu mezi mladými sportovkyněmi. Akce je určena pro žáky 6. a 7. tříd, aby poměřili své síly a bojovali o titul nejlepšího školního týmu.
Naše škola vyslala do turnaje jak dívčí, tak chlapecké družstvo.
Děvčata v celkovém hodnocení obsadila 4. místo, chlapci vykopali krásné 3. místo.
Nová sportovní sezóna na naší škole, začala úspěšným vstupem do soutěže – Přespolní běh.
Žáci a žákyně školy startovali ve všech čtyřech kategoriích okresního kola Přespolního běhu v areálu Nového Rybníka.
Ve II. kategorii(4.-5. třídy) žákyň ve složení Karolína Šolcová, Daniela Dvořáková, Veronika Matyášová, získala děvčata přesvědčivým výkonem 1. místo. Karolína Šolcová v soutěži jednotlivkyň, vybojovala přesvědčivě 1. místo.
Ve III.kategorii(6.-7.třídy) děvčata ve složení Tereza Eliášová, Gabriela Pavlíčková, Viktorie Vohnoutová, Aneta Libičová, Lucie Koutová se umístila na pěkném 2. místě.
V kategorii IV.(8.-9. třídy) děvčata ve složení Nela Červenková, Ema Hlinomazová, Nikola Pavlíčková, Aneta Sirotková se umístila na 1. místě a zajistila si tak postup do Krajského kola.
V kategorii III. chlapci(6.-7.třídy) ve složení Karel Jaromír Tecl, Tomáš Dorfl, Jan Kvapil, Miroslav Bláha, Dominik Sadílek získali chlapci 1.místo a také vybojovali postup do Krajského kola.
Krajské kolo proběhlo o týden později v Mladé Boleslavi v parku Štěpánka. Obě družstva chlapci III.kategorie(Tomáš Dorfl, Miroslav Bláha, Dominik Sadílek, Martin Gargoš, Ondřej Havelka) a děvčata IV.kategorie( Nela Červenková, Ema Hlinomazová, Nikola Pavlíčková, Adéla Veselá, Aneta Sirotková, Viktorie Houdková) v náročném kopcovitém terénu podala velmi dobrý výkon. Děvčata IV. kategorie(Nela Červenková v jednotlivcích doběhla na 1. místě) svým kompaktním výkonem potvrdila umístění z okresního kola a dosáhla na celkové vítězství i v krajském kole a zajistila si postup do republikového finála v Novém Městě na Moravě. Atmosféra Vysočina Arény byla jedinečná, jen počasí nám tolik nepřálo. Děvčata v náročném terénu běžeckého areálu Vysočina Arény podala velmi pěkný výkon a ve velké republikové konkurenci se umístila na pěkném 9. místě. V jednotlivcích Nela Červenková doběhla v republikovém finále na celkovém 4. místě.
Děkujeme všem za příkladnou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů.
Za učitele TV, Hana Tomášková
V pátek 8. listopadu byly na naší škole slavnostně vyhlášeny výsledky ve sběru papíru. Sběr papíru se uskutečnil ve dnech od 14. do 17. října.
Celkem bylo nasbíráno 5,03 t (5.030 kg) starého papíru a do sběru se zapojilo 130 žáků naší školy. V kategorii tříd s nejvyšším počtem zúčastněných žáků se na 3. místě umístila 1.A, 1.B, 5.B, na 2. místě se umístila 6.A a nejaktivnější třídou byla 8.B s 15 zúčastněnými žáky.
V kategorii tříd s nejvyšším počtem odevzdaných kg papíru se na 3. místě umístila 1.B, na 2. místě se umístila 2.C a nejúspěšnější třídou byla 6.E, která vybrala celkem 456 kg papíru.
V kategorii jednotlivců se na 3. místě umístil Samuel Krejčí z 2.C, na 2. místě se umístila Anna Vrbová z 4.A a vítězem se stala Eliška Soukupová z 7.B, která odevzdala 300 kg papíru.
Nejlepší sběračům byly předány věcné dary. Srdečně jim blahopřejeme a všem zúčastněným žákům školy touto cestou za jejich aktivitu děkujeme.
Na naší škole jsme i letos oslavili nejen české dušičky a americký Halloween, ale také mexické Día de los Muertos. Duchovní a kulturní význam tohoto mexického svátku si společně užili španělštináři napříč ročníky od sedmé po deváté třídy, kteří plnili různé úkoly na tematických stanovištích reprezentujících pomyslné hroby slavných osobností. Jazyková učebna se opět proměnila v mexické cementerio (hřbitov), kde byl postavený velký oltář, a děti plnily výzvy týkající se tradic a symboliky Día de los Muertos. Letos nás oslavami provázeli španělský malíř Salvador Dalí, mexická herečka Dolores del Río, chilský spisovatel Pablo Neruda a bývalá první dáma Argentiny Evita Perón. Děti si tak mohly vyzkoušet tematické osmisměrky, skládačky a přesmyčky slovíček, při kterých trénovaly nejen vybranou španělskou slovní zásobu, ale také se krátce seznámily se životem a dílem těchto osobností. Tímto způsobem obohatily své znalosti, například o slovo „surrealismus“.
Pro 6.E byla připravena nevšední přednáška s vybranými žákyněmi 9.E, které je jakožto ostřílené španělštinářky zasvětily do svátku Día de los Muertos. Tato část dne byla zaměřena na kulturní kontext a tradice, což šesťákům pomohlo pochopit, jak důležité je uctít památku zesnulých. Pro žáky to byla zároveň příležitost, jak se dozvědět o tradicích, symbolice a významu tohoto svátku a také přiblížení španělského jazyka, jelikož si příští rok budou samy muset vybrat, jaký druhý cizí jazyk se budou učit. Diskuze byla živá, děti se zapojily s otázkami a myšlenkami. Probíhaly i hudební ukázky z animovaného filmu Coco, kde jsme si nejenom společně zatancovali, ale i zazpívali jednu z úvodních písní. Vrcholem přednášky byla ochutnávka španělské uzeniny Fuet, což byla příležitost ochutnat tradiční španělskou delikatesu a obohatila dětem znalosti o nejenom španělské gastronomii.
Součástí oslav byl také výběr vlastního alebrije. Alebrijes jsou fascinující, barevné sochy kombinující zvířecí a lidské prvky. Nejčastěji se jedná o zvířata, která jsou „složená“ z různých části jiných zvířat. Například osel s motýlími křídly nebo žába s ušima zajíce a podobně. Každý alebrije je spojen s konkrétní osobou, kterou pomáhá chránit a provázet na její duchovní cestě, a to nejen v životě, ale i po smrti. Jejich živé barvy a unikátní tvary symbolizují různé aspekty identity a spirituality, což jim především v latinské americe dává jedinečný význam. Během oslav tak měly děti možnost se prostřednictvím zábavného kvízu dozvědět, jaký duchovní průvodce se k nim nejvíce hodí.
Atmosféra dne byla naplněna radostí a vzájemnou sounáležitostí. Děti zažily netradiční hodinu španělského jazyka, která jim přinesla nejen zábavu, ale také nové poznatky a důležitost vzpomínání na naše blízké. Día de los Muertos nám umožnil spojit jazyk, historii, kulturu a tradice, a stal se skvělou příležitostí pro vzdělávání a pro posílení přátelství a mezikulturního dialogu. A my se již nyní těšíme na další školní rok, kde si opět přineseme kousek Mexika do našich školních lavic!
Gabriela Dvořáková
Ve dnech 21. 10. – 26. 10. 2024 se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili poznávacího zájezdu do jižní Anglie s výukou. Po náročné a dlouhé cestě autobusem (na cestu se žáci vydali v pondělí v 12:30 z parkoviště pod Svatou Horou) a trajektem z přístavu Dunkirk do přístavu Dover jsme v úterý ráno dorazili do Londýna, kde na nás čekala celodenní prohlídka hlavního města Velké Británie.
Celodenní výprava do Londýna byla nejen poučná, ale i nesmírně inspirativní. Žáci měli možnost prozkoumat některé z nejikoničtějších míst britské metropole, což přispělo k jejich kulturnímu a historickému povědomí. Absolvovali jsme několik jízd londýnským metrem a do centra jsme se přesunuli plavbou na lodi po řece Temži. Během plavby jsme měli mimo jiné možnost prohlédnout si zvedací most Tower Bridge. Most se řadí mezi nejpopulárnější atrakce Londýna a je považován za symbol města.
První zastávkou v centru byl Buckinghamský palác, oficiální královské sídlo a zároveň místo pro reprezentativní návštěvy a konání různých ceremonií. Následoval Westminsterský palác, známý jako Houses of Parliament. Žáci se od paní průvodkyně dozvěděli informace o fungování britského parlamentu a jeho důležitosti v demokratickém procesu. Dále jsme se přesunuli k Westminsterskému opatství, jednomu z nejvýznamnějších míst anglikánské církve. Opatství, které slouží jako místo korunovací a posledního odpočinku britských panovníků, bylo pro žáky nezapomenutelným zážitkem.
London Eye, nejvyšší vyhlídkové kolo v Evropě, žákům poskytlo jedinečný pohled na město z výšky 135 metrů. Obrovská ocelová konstrukce natřená bílou barvou nese 32 velkých prosklených klimatizovaných kabin, každá z nich pojme 25 cestujících. London Eye leží přímo na řece Temže naproti Westminsterskému palácia slavné věži Big Ben. Tento zážitek byl pro mnohé z nich vrcholem dne, když mohli obdivovat panoramata Londýna.
Nechyběla ani návštěva Hyde Parku, kde si žáci užili chvíle odpočinku v krásné zelené oáze. Následovala návštěva Trafalgarského náměstí, s dominantním Nelsonovým sloupem.
Na závěr pobytu v Londýně jsme navštívili Muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Pro žáky to byla zábavná tečka za celým dnem, kdy měli možnost nafotiti se se svými oblíbenými celebritami a osobnostmi z různých oblastí. Po návratu k autobusu následovala cesta do přímořského města Worthing na jihu Anglie, kde si žáky večer převzaly hostitelské rodiny.
V rodinách měli žáci možnost komunikovat s rodilými mluvčími a poznat typickou britskou stravu. Dopolední program byl vyhrazen pro výuku anglického jazyka pod vedením zkušených lektorů. Po absolvování výukového kurzu byl žákům udělen certifikát. Odpolední program byl věnován naplánovaným poznávacím výletům.
Ve středu odpoledne jsme navštívili město Portsmouth, proslavené námořní historií. Portsmouth Historic Dockyard je rozsáhlý areál bývalých doků a velitelství královského loďstva v Portsmouth, který je dnes přeměněn na muzeum lodí a námořnictva. Největší lákadlo zde představení tři válečné lodě z různých období. Jako první zde roku 1984 našla své místo loď Mary Rose. O tři roky později sem připlul HMS Warrior, dokončený roku 1860. Ve své době největší a nejrychlejší válečná loď. Třetí nepřehlédnutelnou lodí je HMS Victory, jejíž trup byl postaven roku 1759.
Ve čtvrtek odpoledne nás čekala návštěva městečka Battle, kde se odehrála slavná bitva u Hastings v roce 1066. Poté následoval výlet do nejkrásnější části jižní Anglie, k vápencovým skaliskům Seven Sisters a Beachy Head.
V pátek, poslední den našeho pobytu v Anglii, jsme navštívili přímořské letovisko Brighton. Výlet zahrnoval procházku historickým centrem a návštěvu slavného podmořského světa Sea Life Centre. Program jsme zakončili návštěvou centra města, tentokrát i s možností nákupů.
Všem se nám zájezd do Anglie líbil a domů jsme se vrátili obohaceni o řadu zkušeností a zážitků.
Mgr. Tomáš Kozmér, Mgr. Anna Přibylová, Mgr. Jan Roubal
Dne 25.10. 2024 se děti ze tříd 3.A, 3.C a 2.C seznámily hravou formou s úžasným světem včel. Prošly si naučnou včelí stezku a znalosti si ověřily u zábavného kvízu. V dílničkách si mohl každý vyrobit a dle své fantazie ozdobit 3D dýni.
Dne 16. 10. 2024 se žáci pátých tříd naší školy účastnili cirkulárního guestingu v Praze, kterou pořádal Pražský inovační institut ve spolupráci s dalšími.
Děti absolvovaly prohlídku několika stanovišť. Na každém se dozvěděly, jak se dají věci, které by normálně skončily v odpadu, daly dále použít. Co tedy viděly? Oblečení s vetkanými solárními články, které dokáže nabít mobil, takže když se ztratíš v lese, můžeš volat o pomoc. Cargo kola, která brázdí města a ze všech úřadů a kaváren sváží použitou kávovou sedlinu do komunitních zahrad, aby se tam zkompostovala a pohnojila záhony. Cirkulární kavárnu, kde nemají dvě židle stejné a kde se žádné jídlo nevyhodí. Žížalí farmu, která přeměňuje bioodpad na úrodný humus, houbárium, v němž se na kávové sedlině pěstuje hlíva ústřičná. Ochutnaly křupavé cvrčky a kobylky – naší potravu budoucnosti.
Děti si celý den dost užily, dozvěděly se spoustu nového a překvapivého a jako bonus si přivezly dvě houbária, na kterých se pokusí vypěstovat hlívu ústřičnou.
Dne 15. 10. 2024 se žáci 6. a 7. ročníků zúčastnili dalšího projektu v rámci cirkulárních škol. Tento praktický projekt byl zaměřen na význam stromů a keřů v přírodě jako takových. Žáci si v rámci workshopu vyzkoušeli výsadbu ovocných stromů a keřů a péči o vzrostlé stromy. Díky této akci nám na školní zahradě přibylo několik nových ovocných stromů a keřů. Žáci budou pečovat o nově založené výsadby i nadále v rámci předmětu pěstitelské práce.